Nečekaný pomocník

20.05.2024

V rámci projektu Virtuální muzeum: Člověk – voda – kámen, budou projektoví partneři, jak název projektu napovídá, zkoumat tradiční řemesla a vliv člověka na krajinu. Což se neobejde bez pomoci odborníků z různých vědeckých odvětví a institucí.

Jako první do Geoparku Ralsko zavítali představitelé Národního památkového ústavu. Jejich první zastávkou byl kostel Svatého Havla v Kuřívodech. V gotické stavbě s pohnutým osudem se již modlila česká královna Kunhuta se svým synkem Václavem, aby zde o několik století později zde sovětští vojáci skladovali zeleninu. Oči zkušených archeologů na budově objevovali jednu zajímavost za druhou, jež skýtají bohaté možnosti interpretace a prezentace, ne nadarmo byl tento kostel v roce 2013 vyhlášen památkářským objevem roku.

Další projektový objev byl učiněn díky nečekané pomoci divé zvěře. Že byla na Strážově sklárna, zmiňují historické prameny, ovšem vojenský prostor posel krajinu tolika jizvami, že stopy po sklárně jsme dosud hledali marně. Pak ale skupina mlsných divokých sviní místo doslova přeryla a na povrch vypluly zbytky sklářských pánví, uhlířské činnosti i barevné střepy z dob dávno minulých. Prostě všechno to, co archeology rozzářit nadšením jak Indiana Jonese.