Geopark Ralsko
fenomény krajiny pod Ralskem

Národní geopark Ralsko leží na území bývalého vojenského prostoru Ralsko. Zabírá území 294 km2. Krajina geoparku je rozmanitou mozaikou pískovcových skalních věží, tabulových hor, tichých rybníků a rašelinišť, nekonečných borových lesů i překvapivě příkrých vrcholků vulkanického původu se starými bučinami. 

Je to kraj, kam se vrátila divočina. Mezi třemi středověkými hrady - Ralsko, Bezděz a Děvín se v nekonečných borových lesích skrývají zákoutí tak opuštěná, že zde slyšíte vlastní myšlenky.

Dnešní podobu krajiny geoparku značně poznamenalo fungování vojenského výcvikového prostoru Ralsko v letech 1950-1991. Během tohoto období zmizelo nenávratně přes dvacet obcí a osad i s kostely a hřbitovy, naopak vyrostly stavby sloužící vojenským účelům. Území se uzavřelo okolnímu světu a místa, která vojska nechala ladem, si příroda obratem vzala zpět. 

Po odchodu vojáků začala probíhat sanace zdevastovaných částí krajiny od munice, chemických látek a nepotřebných budov, dřívější osídlení však již obnovit nelze. 

A tak je dnes Geopark Ralsko jedinečným zeleným ostrovem s unikátními přírodními hodnotami. Část území Geoparku Ralsko patří do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj.

Podívejte se na zajímavosti o této unikátní krajině, jsou pro vás připraveny laické i odborné texty. Vše je rozděleno do tří základních okruhů, aby si každý mohl vybrat podle svého zájmu.  

Známe místa, která jsou branami pro cesty časem - v měřítku lidském, který počítáme na tisíce let, i geologickém, které je v milionech let. Vydejte se na cestu s námi. Místa najdete na interaktivní mapě geoparku.