Geopark Ralsko

geologické unikáty v krajině pod Ralskem

Národní geopark Ralsko leží na území bývalého vojenského prostoru Ralsko. Zabírá území 294 km2. Krajina geoparku je rozmanitou mozaikou pískovcových skalních věží, tabulových hor, tichých rybníků a rašelinišť, nekonečných borových lesů i překvapivě příkrých vrcholků vulkanického původu se starými bučinami.

 Je to kraj, kam se vrátila divočina. Mezi třemi středověkými hrady - Ralsko, Bezděz a Děvín se v nekonečných borových lesích skrývají zákoutí tak opuštěná, že zde slyšíte vlastní myšlenky. Je to kraj, kam se vrátila divočina.

Dnešní podobu krajiny geoparku značně poznamenalo fungování vojenského výcvikového prostoru Ralsko v letech 1950-1991. Během tohoto období zmizelo nenávratně přes dvacet obcí a osad i s kostely a hřbitovy, naopak vyrostly stavby sloužící vojenským účelům. Území se uzavřelo okolnímu světu a místa, která vojska nechala ladem, si příroda obratem vzala zpět.

Po odchodu vojáků začala probíhat sanace zdevastovaných částí krajiny od munice, chemických látek a nepotřebných budov, dřívější osídlení však již obnovit nelze.

A tak je dnes Geopark Ralsko jedinečným zeleným ostrovem s unikátními přírodními hodnotami. Část území Geoparku Ralsko patří do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj.

Podívejte se na zajímavosti o této unikátní krajině, jsou pro vás připraveny laické i odborné texty. Vše je rozděleno do tří základních okruhů, aby si každý mohl vybrat podle svého zájmu.