Digitální aplikace na podporu klasické muzejní expozice

03.09.2024

PŘIHLÁŠKA NA WORKSHOP


Workshop v rámci projektu Virtuální muzeum: člověk - voda - kámen

Digitální aplikace na podporu klasické muzejní expozice

Pořadatel: Senckenberg Museum für Naturkunde Görlitz a Národní geopark Ralsko

Datum: Úterý 03.09.2024, 10.00-15.00 hod.

Místo konání: Muzeum žulových lomů Königshainer Berge (Dorfstraße 163b, 02829 Königshain).

Akce se koná v rámci projektu Virtuální muzeum: člověk - voda - kámen

PROGRAM

10.00 Zahájení, představení projektu Virtuální muzeum: Člověk - voda - kámen.

Jörg Büchner, Senckenberg Museum of Natural History Görlitz; Mgr Lenka Mrázová, Geopark Ralsko o.p.s.

10.30 Prezentace Slezsko-hornolužického muzejního spolku gGmbH

Franziska Fritzsche, Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH, Krobnitz

11.00 WEB XR a jeho možnosti

Matthias Knappe, EDBYTO.com, Königshain. Představení digitálních služeb dostupných v Muzeu žulového hornictví Königshainer Berge v oblasti rozšířené reality a jejich praktické využití; jaké jsou další možnosti využití a jaké jsou výhody a nevýhody různých aplikací?

12.30 Přestávka na oběd

13.30 Přenesení lomu do muzea - VR filmy a 3D skeny jako prostředek výzkumu, diskuse a komunikace

Frank Flecks a Ralf Hermann, SACHSENHITS VRmedia Filmmanufaktur & 3D/VR Projekte Hermann & Flecks GbR. Představení nabídky VR dostupné v Muzeu žulového hornictví Königshainer Berge a dalších možností digitalizace objektů. Po skončení workshopu si návštěvníci mohou vyzkoušet používání VR brýlí a manipulaci s ručním 3D skenerem.

15.00 Závěr

INFORMACE O ORGANIZACI

Seminář je určen především muzejním a dalším odborníkům z oblasti archeologie, geologie, historie, památkové péče, industriální kultury, ale i muzejním pedagogům, pracovníkům geoparků a dalším multiplikátorům z různých přírodních a humanitních věd. Seminář je bezplatný a bude probíhat v německém a českém jazyce. Catering bude zajištěn.

Kontaktní osoba: Jörg Büchner, +49 3581 4760 5701, joerg.buechner@senckenberg.de 

POZNÁMKY

Místo konání, muzeum těžby žuly Königshainer Berge, se nachází v přírodní rezervaci Königshainer Berge a není dostupné autem. Oficiální parkoviště se nachází přibližně 850 m od muzea. Při plánování počítejte s přibližně 15 minutami chůze do kopce. Akce se bude konat převážně ve venkovním areálu muzea. Nezapomeňte si prosím vzít vhodné oblečení odolné proti povětrnostním vlivům.

Na workshopu budou představeny tři různé digitální aplikace na podporu klasických muzejních expozic, které se v Muzeu těžby žuly Königshainer Berge používají od roku 2022. Vývojáři a tvůrci aplikací budou přítomni, aby pohovořili o svém přístupu k zadaným úkolům, jakož i o výzvách a nejnovějším vývoji v příslušných oblastech. Diskutovat se bude o výhodách a nevýhodách některých aplikací i o různých způsobech využití dat a obsahu po jejich vytvoření. Všechny představené služby si bude možné vyzkoušet i v praxi.