Do Polska za poklady geoparků

10.07.2023

Zlatý důl, georetum ve Wojslawicich nebo zříceninu hradu loupeživých rytířů Gromnik navštívili účastníci poznávacího výjezdu s názvem Za poklady geoparků. Jeho organizátorem byl Geopark Ralsko a konal se v rámci česko-polského projektu.

Období letního Slunovratu, tedy nejdelších dní v roce, využili pracovníci Národního geoparku Ralsko k tomu, aby svým partnerům a odborné veřejnosti představili svého polského projektového partnera, Geopark Sudetské předhůří a výstupy česko-polského projektu Gecon Game. V nabitém programu byl k vidění opravdu mnohé.

Prvním bodem programu byla návštěva slavného Arboreta ve Wojslawicích, v rámci kterého Geopark Sudetské předhůří ve spolupráci s Wroclawskou univerzitou vybudoval unikátní georetum – expozici geologického bohatství. Nápaditá expozice nejen vkusně doplňuje historické a velkolepě pojaté arboretum, ale s nápadem a vtipem prezentuje geologické procesy, místní horniny a jejich využití, aniž by nudila rozsáhlým výkladem. Zde srdce zapálených geologů plesá a zájem a zvědavost návštěvníků geologií nepolíbených se nenápadně probouzí.

Krajinou kolem zříceniny Gromnik vede zbrusu nová trasa z aplikace Skryté příběhy, která vznikla v rámci projektu Gecon Game. Návštěvníci mohou s aplikací v chytrém telefonu objevovat historii přímo na místě. V případě Gromniku ožívá v příběhu historie bratrů rytířů Hanse a Opitze von Czirn, které osud svedl na scestí. Loupili, vraždili, terorizovali celé okolí a pustili se do křížku i s husity. Jak to dopadlo, když i to jim bylo málo a pustili se do padělání peněz? To návštěvníci zjistí právě díky aplikaci, ve které plní úkoly a snaží se pomoci zdejšímu kraji. Účastníkům exkurze se to podařilo a odměnou jim byl výhled z věže Gromniku, do kraje, který se náhle zdál být důvěrně známý.