Po stopách komiksového Čtyřlístku

26.08.2018

Vítá vás Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa - báječný čtyřlístek kamarádů, kteří prožívají různá dobrodružství právě v kraji okolo Blaťáku. A co že je ten Blaťák? No my dospělí tomu říkáme Máchovo jezero.

Je to již více než 40 let, kdy Jaroslav Němeček vdechnul život těmto čtyřem postavičkám a vznikl tak jedinečný český komiks. A není tajemstvím, že předobraz komiksu našel Jaroslav Němeček v Doksech a v jejich blízkém okolí, neboť Třeskoprsky jsou Doksy, Blaťák je Máchovo jezero a Bezzub je hrad Bezděz. Proto není divu, že právě v Doksech vzniklo v půdních prostorách městské knihovny Muzeum Čtyřlístek, které je jediné v České republice.

V muzeu je stálá výstava věnovaná vývoji komiksu Čtyřlístek. Dozvíte se zde, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal a jak se takový komiks vlastně tvoří, nahlédnete do Fifinčiny kuchyně či spatříte Myšpulínovy vynálezy. Čtyřlístek jde samozřejmě i s dobou, proto jsou v muzeu dětem k dispozici čtyřlístkovské počítačové hry nebo ukázky z filmů o Čtyřlístku. 

A komu muzeum nestačí, může se projít po naučné stezce Okolo Blaťáku se všemi čtyřmi kamarády. Celá trasa naučné stezky je vedena po žluté turistické trase okolo Máchova jezera (cca 15 km), je vedena převážně po lesních cestách a je vhodná pouze pro horská kola a terénní kočárky. V letních měsících si trasu můžete zkrátit pomocí lodní dopravy či výletního vláčku.